Elbillader:

Skal vokse: Med bakgrunn fra Tesla, startet Torben Aune Enua i 2019. Nå er det tid for vekst, og gjennom enb emisjonen som nå gjøres gjennom Folkeinvest, håper de på å få inn mellom 30 og 50 millioner.

Vil ta norsk elbillader ut i verden

Teknologiselskapet Enua i Trondheim er i ferd med å hente inn 30 til 50 millioner kroner for å finansiere internasjonal satsing på selskapets elbillader.

Den planlagte emisjonen gjøres gjennom Folkeinvest, en digital plattform for investering i unoterte aksjer. På denne måten når Enua også ut til småinvestorer. Det er bevisst.

– Når mer enn ni av ti nye biler i Norge er elbiler, ligger vi soleklart på verdenstoppen, og veldig mange nordmenn har et forhold til elbillading. Vi tror derfor muligheten for å bli med på eiersiden i Enua vil appellere til mange privatinvestorer, sier Torben Aune, gründer og daglig leder i Enua.

Enua støttes allerede av tunge investeringsmiljøer gjennom forvaltningsselskapene ProVenture og Sarsia, som både har investert i selskapet tidligere og vil delta i den kommende emisjonen.

Nyskapende

Enuas hovedprodukt er den patenterte elbilladeren Enua Charge. Den skiller seg fra andre ladere på flere måter. For det første har den et unikt veggfeste som gjør at den er avtagbar, slik at du for eksempel kan ha samme lader hjemme og på hytta. Denne frikoblingen av veggfeste og lader er også kostnadseffektiv når det skal installeres opp store ladeanlegg, for eksempel i borettslag.

Laderen har også et avansert fasesystem som gjør den mer effektiv, og den har parkeringssensor som gjør det enkelt å ha oversikt over hvilke ladere som er i bruk i et anlegg, alt styrt via en brukervennlig app.

Etablert plattform og vekstplaner

I dag har Enua allerede solgt over 7.000 elbilladere. Selskapet omsatte for 11 millioner kroner i fjor, og omsetningen i år blir rundt 20 millioner kroner. Selskapet er nå rigget for å produsere hele 50.000 ladere i året og ser for seg kraftig vekst fremover.

Den nye kapitalen som hentes inn vil brukes til å vokse videre i Norge, men også utenfor grensene, i første omgang i de øvrige nordiske landene, i et internasjonalt marked som er ventet å vokse kraftig de kommende årene.

Tok med lærdom

Torben Aune hadde jobbet flere år i Tesla da han som 23-åring etablerte Enua i Trondheim i 2019 for å sette ut i livet ideer han hadde om elbillading.

I Enua samlet Aune et team med bred erfaring fra relevante selskaper og trakk også på teknologimiljøet rundt NTNU og SINTEF i Trondheim, i tillegg til elektronikkbedrifter i regionen, som Nordic Semiconductor og Norbit.

Powered by Labrador CMS